1. Základní informace
Oba naše prodávané druhy (Messor structor a barbarus) patří do skupiny tzv. mravenců zrnojedů a v chovu jsou si dost podobní. Většina jejich potravy pochází z různých semínek. Tyto semínka dělnice rozdrtí a smícháním se slinami a vodou vznikne tzv. mravenčí chléb. Tento mravenčí chléb slouží jako výživa pro dělnice a jejich larvy. Je důležité, aby mravenci měli trvalý přístup k pitné vodě, stačí jim umožnit přístup ke zkumavce s vodou. Tito mravenci postrádají žihadlo, ale jejich major dělnice (neplést s vojáky) mají velké, svalnaté hlavy, které mají dostatečnou sílu na to prokousnout se kůží. Kusadla používají k rozdrcení tvrdých semínek a zabíjení potenciálních predátorů.
Péče o malé kolonie není nijak náročná - měly by být v teplotách kolem 26°C, ale zvládnou i vyšší, nebo i pokojovou teplotu. Vyšší teploty znamenají rychlejší vývin potomstva a větší spotřeba sacharidů dělnicemi. Pokud si koupíte samotnou královnu, nekrmte ji a nechte na klidném místě, dokud nevychová první generaci dělnic. Je důležité zejména samotné královny a mladé kolonie nechat ve tmě - toho lze snadno dosáhnout, jestliže jejich zkumavku nebo hnízdo zakryjete alobalem (VIZ OBRÁZEK). Další možnost je červená fólie/štít - červenou barvu mravenci téměř nemohou vidět, jeví se jim tedy, jako že jsou ve tmě, ale my na ně vidíme dobře. Kolonie jsou velice citlivé na vibrace a je nutné je co nejméně rušit, jinak se snadno vystresují. Proto je dejme na nějaké klidné, nerušené místo - lze použít vatu nebo podložky pod nábytek jako tlumiče vibrací. Dbejme na to, aby neustále měli mravenci přístup k čisté pitné vodě a aby kolonie s dělnicemi byla pravidelně zásobována semínky. Kolonie se snažíme kontrolovat ideálně jednou týdně, nerušte je však častěji než každé 4 dny.
Než budete kolonie stěhovat do formikárií, měla by kolonie zabírat alespoň ½ hnízda
z toho důvodu, že jinak budou mravenci ve stresu, můžou začít umírat, pojídat potomstvo a můžou si z hnízda udělat výběh - přestanou vynášet odpad a v hnízdě se začne dařit roztočům a plísním. Je nejlepší je co to jde nechat ve zkumavce. Naše vstupy do formikária můžete zacpat vatou a zkumavku nechat ve výběhu - tím bude krmení snažší.
Alobalový kus namotáme na zkumavku, slepíme konce izolepou a máme jednoduché, ale účinné stínidlo